Son Yılların En Parlak Sektörü Sivil Havacılık

Son yıllarda gösterdiği gelişmelerle önümüzdeki yılların gözde sektörlerinden biri olacağının sinyallerini veren sivil havacılık, gençlerin ideallerini süsleyen birçok meslek dalını içinde barındırıyor.

‘Demir Kuşlar’ı uçurmak isteyen gençler, üniversitelerde ya da özel eğitim kurumlarında eğitim alarak, sektöre adım atıyor ve bir asırdır dünyayı etkisi altına alan tutkunun birer parçası oluyorlar.

 

 

‘DEMİR KUŞLAR’A YAKIN OLMAK ARTIK HAYAL DEĞİL

 

Çocukların, büyüyünce ne olacaksın sorusuna verdiği klişe yanıtlar vardır. Doktor olacağım, polis olacağım, oyuncu olacağım, asker olacağım… Bu soruyu farklı yıllarda ve farklı nesillerdeki çocuklara da sorsanız, değişmeyen belki de tek yanıt; pilot olma idealidir. Pilotluk, birçok çocuk ve gencin gelecek hayallerini süsleyen, pırıltılı bir meslek… Sivil havacılığın Türkiye’de gelişmesi ve yeni yatırımların, yeni iş sahalarının ortaya çıkmasıyla, pilotluk ve sivil havacılığın diğer kollarında hayallerini gerçekleştirenlerin sayısı her geçen gün çoğalıyor.

 

21. yüzyılda en dikkat çekici gelişmelerin ve ilerlemenin sağlandığı sektörlerden biri olan sivil havacılık sektörü, sağladığı modern, hızlı ve güvenilir ulaşımla da her geçen gün daha da büyüyecek sektörlerden biri. Wright kardeşlerin 1903 yılında ilk motorlu uçuşu gerçekleştirmelerinin üzerinden geçen bir asırda dünya üzerinde binlerce uçuş noktasına, on binlerce hava aracı ile milyonlarca yolcuyu taşıyan sivil havacılık sektörü, milyonlarca kişiye de çeşitli alanlarda istihdam sağlıyor. Mustafa Kemal Atatürk’ün “İstikbal Göklerdedir” şiarından yola çıkarak havacılığa önem vermesi beklenen Türkiye ise ne yazık ki geçen sürede beklenen hamleyi göstermese de son yıllarda birbiri ardına kurumsallaşan havacılık şirketleri, sektördeki beklenen hareketliliği sağladı. Sivil havacılık sektörü, elbette sadece pilotluk olarak algılanmamalı. Sektörün üst kollarını havayolu şirketleri ve havalimanı işletmeleri, alt kollarını ise teknik bakım ve revizyon kuruluşlarıyla yedek parça üreticileri oluşturuyor. Yer hizmetleri şirketleri ile devletin kontrolünde olan hava trafiğini sağlayan bölümler ve itfaiye birimleri de tamamlayıcı unsurlar olarak konumlandırılıyor. Turizm sektörünün de tetikleyicisi konumunda olan sivil havacılık, aslında bu özelliğiyle bile ülkenin ekonomik dinamizmine etki eden en önemli unsurlardan biri.

 

2011 verilerine göre Türkiye’de, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM)’nden yetki alarak pilotluk eğitimi veren 22 eğitim kurumu var. Bunlardan 18’inde uçak, 2’sinde helikopter, 2’sinde ise balon eğitimi veriliyor. Genel anlamda tüm kollarıyla sivil havacılık eğitimi veren 25 yüksek öğretim kurumunda ise 2.768 öğrenci, sektöre yönelik ara eleman yetiştiren teknik ve endüstri meslek okullarında ise 310 öğrenci eğitim alıyor.

 

ATILIM ÜNİVERSİTESİ, HAVACILIĞIN TEKNİK ADAMLARINI YETİŞTİRİYOR

 

 

Sivil havacılık alanında eğitim veren kurumlardan biri de Ankara’daki Atılım Üniversitesi. Sivil havacılık meslek yüksekokulunda uçak-gövde-motor bakımı bölümü, uçak elektrik-elektronik bölümü ve sivil hava ulaştırma işletmeciliği alanındaki 4 yıllık lisans bölümlerini geçtiğimiz eğitim yılında hizmete açan Atılım Üniversitesi, sivil havacılığın teknik boyutunda insan gücü yetiştiriyor. Atılım Üniversitesi Sivil Havacılık Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Ramazan Aydın, havacılığı iyi bilen yetişmiş personel olmadan, sektörü sistemli bir biçimde büyütmenin mümkün olamayacağını söylüyor. Sektörün pilot, teknisyen, hava kontrol elemanı gibi teknik personellere gereksinimi olduğunu belirten Aydın, eğitim kurumlarını birbirinden ayıran en önemli özelliğin İngilizce eğitimi ve okulların teknik donanım ve imkânları olduğunu belirtiyor. Öğrencilerine uluslararası geçerliliği olan lisansı verebilmesi için gerekli olan Avrupa Havacılık Güvenliği Kurumu’nun belirlediği programlara uygun eğitim verdiklerini belirten Aydın, ilk mezunlarını verdiklerinde iş bulma oranlarının da yüzde 100 olacağını öngörüyor. Aydın; “Mezunlarımız sivil havacılık sektöründe doğrudan veya dolaylı olarak yer alan tüm kuruluşlarda iş bulma imkânına sahipler. Havayolu taşıyıcıları, havaalanları ve terminal işletmecileri, yer hizmetleri kuruluşları, ikram kuruluşları, hava aracı bakım-onarım-yenileme merkezleri, imalatçılar, turizm işletmecileri gibi alanlara kolaylıkla yerleşecekler. Fakat sektörde çalışmayı planlayanlar, sektörün en belirgin özelliği olan hızlı teknolojik gelişmelere uyum sağlayacak yetenek ve bilgiye haiz olmalılar. Bir de sektörün uluslararası bağlantısı, belge ve bilgilerin İngilizce oluşu, mezunların iyi derecede İngilizce bilmelerini zorunlu kılıyor. Bu durum, İngilizce eğitim veren okulumuz için de ayrı bir avantaj sağlıyor” diyor.

 

AYJET MEZUNLARININ %80’İ DÜNYA SEMALARINDA UÇUYOR

 

 

Özellikle yapılan yasal düzenlemelerle kısmen kamunun inisiyatifinde olan sivil havacılığın özel şirketlere dağıtılmasıyla Türkiye için yeni bir dönemin başladığı söylenebilir. Özellikle yurt içi uçuşlarda sivil hava yolu şirketlerine uçuş izni ve havaalanı kullanımları verilmesi, uçuş eğitimleri veren özel kurumların açılması ve yaygınlaşması ile Türk sivil havacılığında da gözle görünen bir hareketlilik başladı. Açılan bu özel kurumlardan biri de Ayjet Anadolu Yıldızları Uçuş Okulu. Hava kuvvetleri ve sonrasında özel havayolu şirketlerinde uzun yıllar pilotluk ve uçuş eğitmenliği yapan kaptan pilotların bir araya gelerek kurduğu Ayjet, havayolu şirketlerinin ihtiyaçlarına yönelik olarak pilotaj eğitimi veriyor. Özel Pilot Lisansı (PPL) eğitiminden Havayolu Taşımacılığı Pilot Lisansı (ATPL Frozen) uçuş eğitimi de dahil olmak üzere her düzeyde uçuş eğitimi verme yetkisine sahip olan Ayjet’in Okul Müdürü Naci Uçar, havacılıkta eğitimlerin yeterli olmasının bir tercih ya da opsiyon değil, bir zorunluluk olduğunu belirtiyor. Aksi bir durumda uçuş güvenliğinin ciddi anlamda tehdit altında gireceğinin altını çizen Uçar, bunun olmaması için gerek uluslararası gerekse de ulusal otoritelerin, standartların karşılanıp karşılanmadığı konusunda çok titiz davrandıklarını ve bunun gerekli olduğunu belirtiyor. Uçar, öğrencilerin kabulünde belli standartlara uyduklarını ve seçici davrandıklarını da sözlerine ekliyor. Eğitimi doğru takip edip, kazandırılması amaçlanan bilgi ve becerinin tam olarak öğretilmesi için, öğrencilerin yeterli ve uygun olması gerektiğini vurgulayan Uçar; bunlardan en önemlilerinin sağlık durumu için belirlenen kriterler ve güvenlik önlemleri olduğuna işaret ediyor. Uçar, konuyla ilgili olarak şu bilgileri veriyor; “Havayollarında pilot olacak bir kişinin uluslararası sivil havacılık otoritesinin tanımlamış olduğu, Klas 1 olarak adlandırılan uçuş sağlık raporunu alması gerekiyor, sağlık şartları tam olarak karşılanmalı. İkincisi de ulusal otoritenin tanımladığı belirli suçlardan dolayı cezai durumunun olmaması. Aday öğrencilerde adli sicil kayıtlarının temiz olması şartı arıyoruz. Sonuç olarak pilot olacak ve hem uçtuğu uçağın emniyetini, hem de yolcuların emniyetini sağlayacak. Bu olmazsa olmaz bir kural! Eğer suç potansiyeli yüksek birisi pilot olursa bu uçağı kötü amaçlarla kullanabilir.”

 

Şimdiye dek 340 öğrencisini pilot olarak mezun eden Ayjet’in, dünya semalarında uçan 280 mezunu var. Buradan bakınca mezunlarının yüzde 80’i sektörde pilot olarak görev alıyor. Önümüzdeki 10 yılda bugünkü sivil havacılık adına gelinen noktada iki kat daha ileride olunacağını ifade eden Uçar, Türkiye’de sivil havacılık sektöründe sadece pilot değil, kabin memuru, teknik personel, mühendis, teknisyen, hava trafik kontrolörleri, ofis personelleri gibi iş kollarına da ihtiyacının çoğalacağını söylüyor.

 

 

EMIRATES’İN KAPILARI, GENÇ HAVACILARA AÇIK

 

Sivil havacılık sektöründeki önemli şirketlerden biri olan Emirates, dünyanın her yerinden olduğu gibi, Türkiye’den de birçok meslek adamını istihdam ediyor. Türkiye’deki havacılık sektörünün daha da gelişebilmesi için “Open Sky” adı verilen serbest gökyüzü kurallarının uygulaması ile Dubai modelinde olduğu gibi daha serbest konma/kalkma imkânları sağlanması gerektiğini söyleyen Emirates’in Türkiye, Romanya ve Bulgaristan Genel Müdürü Bahar Ahmet Birinci, böyle bir serbestliğin İstanbul’un da Dubai gibi gerçek bir transit merkez olmasını sağlayacağını düşünüyor. Bu sayede Türkiye’nin daha fazla gelir elde edeceğini ifade eden Binici, bunun için özellikle İstanbul Atatürk Havalimanı’nın daha fazla yolcu ve uçuş kapasitesine erişebilmesi için gerekli çalışmaların yapılması gerektiğini belirtiyor. Yapılan araştırmalara göre önümüzdeki 15 yılda sektörün eleman ihtiyacının 300 binden az olmayacağını bildiklerini söyleyen Binici, bunun da yılda yaklaşık 20 bin yeni pilot anlamına geldiğini ve potansiyel işgücünü hızla arttıracağını vurguluyor. Binici, giderek daha fazla kalifiye elemanın sektöre katılmasını memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, işe alım süreçleri hakkında şu bilgileri veriyor; “Bu konuda Emirates olarak benimsediğimiz global standartlara göre ilerliyoruz. Kabin ekibi ve pilot alımlarını Dubai’deki merkezimiz yapıyor. Bunun için belli aralıklarla adayların katılımına açık görüşme günleri düzenleniyor. Havacılık sektöründe kariyer hedefleyen adaylara Emirates ve yurtdışında çalışma olanakları konusunda bilgi edinme fırsatı verilen bu görüşmeler Türkiye için de yılda 3-4 kez yapılıyor. İşe alımda dinamik, profesyonel, sempatik ve yeniliklere açık insanları arıyoruz. Yeni bir çevreye kolayca uyum sağlayabilecek, farklı kültürlerden insanlardan oluşan bir ekibin parçası olabilecek yapıdaki adayları tercih ediyoruz.”

 

Havacılık sektörünün önemli zorlukları ama bunun yanında da büyük heyecanları barındırdığını ifade eden Binici, bu mesleğin sevmeden ve ilgi duymadan yapılamayacağı görüşünde. Bu alanda çalışacak gençlere de birtakım tavsiyelerde bulunan Binici, mümkünse iki dili çok iyi konuşabilmelerini ve dünya vatandaşı olmalarını, bu sayede kariyerlerinde daha rahat ilerleyebileceklerini söylüyor. Yeni mezunların, lisans eğitimlerinin dışında, seçtikleri bir alanda uzmanlaşmalarını ve diplomanın yanına sertifikalar eklemelerinin çok faydalı olduğunun altını çizen Binici, tecrübenin zamanla kazanıldığını ama uzmanlaşma ve derinleşmenin bireylerin inisiyatifinde olduğuna işaret ediyor.

 

 

SEKTÖRDEKİ İŞ SAHALARI SAYMAKLA BİTMİYOR!

 

Ayjet Okul Müdürü Naci Uçar’a göre, sektörde ilk akla gelen branş, pilotluk. “Bir uçağı uçuracaksanız bunu kullanacak pilota ihtiyacınız var” diyen Uçar, bir uçağın emniyetli ve güvenli uçuş yapabilmesi için de düzenli bakım faaliyetlerinin yapılması gerektiğini, dolayısıyla teknik personele de ihtiyaç olduğunu söylüyor. “Yolcu uçağı açısından bakarsanız kokpit kadar kabin de önemli. Dolayısıyla kabin memuru ihtiyacı da var. Bütün bunların planlanması, uygulanması ve takibi için havayolu işletmeciliğine yönelik değişik ofis görevlerinin yerine getirilmesinde görev alacak personel ihtiyacı var. Havaalanlarının büyümesi, kapasitesinin artması, güvenliğinin sağlanması gibi ihtiyaçlar da var. Bir uçağın emniyetli bir şekilde uçuş yapabilmesi için bir çok unsur devreye giriyor. Günümüzde üniversiteler, özel eğitim kurumları, bunu ara eleman ya da değişik branş ve ihtisaslarda personel ihtiyacının karşılanmasına yönelik kurslar veya lisans ve ön lisans programları açarak bu ihtiyacı karşılıyor.”

 

 

Kaynak: Egitimtercihi

Bir önceki yazımız olan ALES Başvuru Ücreti Hangi Bankalara Yatar? başlıklı makalemizde Ales Ücret ve Hangi Bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>