ÖYP Hakkında Sık Sorulanlar

1.ÖYP Nedir?

Öğretim Üyesi Yetiştirme Projesi yüksek lisans eğitiminden başlayarak doktora bitimine kadar uzanan bir süreçtir. Bu süreç içerisinde yurtiçi ve yurtdışı dil eğitimleri ve ayrıca yüksek lisansta ve doktorada 12 ay yurtdışında eğitim olanağı vardır. Projenin asıl amacı eğitimlerin sonucunda öğretim üyesi olarak atanmanızdır. Yani Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı kapsamında, lisansüstü eğitim verme imkânına sahip olan yükseköğretim kurumlarında, öğretim üyesi ihtiyacı olan diğer yükseköğretim kurumlarının araştırma görevlilerine lisansüstü eğitim yaptırılması yoluyla, öğretim üyesi yetiştirilmesine fırsat verilmektedir.

2. ÖYP Puan’ı Nasıl Hesaplanır?

Adayların ÖYP puanı (lisans genel not ortalamasının %35’i ile Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavında (ALES) ilgili alanda alınan puanın %50’si ve varsa yabancı dil puanının %15’i) dikkate alınarak hesaplanır.

3. ÖYP Başvurusunda Yanlış Beyan Sonunda Ne Olur?

Aynı yıl boyunca yapılacak olan ÖYP başvurularına katılamazsınız ve sonraki başvurularınızda ÖYP puanınızdan %3’lük bir kesinti yapılır.

4.ÖYP Başvuru Puan Sınırı Nedir?

Başvuruda herhangi bir sınır yok.

5.ÖYP Yaş Sınırı Nedir?

ÖYP de Araştırma Görevlisi olma yaş sınırı aranır, 35 yaş.

6.Yüksek Lisans Mezunuyum ÖYP ye Başvurabilirmiyim?

Başvuru yapılmasında herhangi bir problem yoktur, yalnız Lisans ortalamanız geçerlidir.

7.Yüksek Lisans Yaparken Öyp ye Başvurabilirmiyim? Başvurumda Bunu Belirtmelimiyim?

Başvurabilirsiniz, Yüksek Lisans’a devam ettiğinizi belirtmeyin sadece mezun durumda Y.Lisans belirtilmeli aksi durumda aynı yıl içinde yapılacak ÖYP başvurularına katılamazsınız.

8.ÖYP ye Kimler Başvurabilir?

ÖYP’ye 4 yıllık lisans eğitimini tamamlamış olanlar başvuru yapabilirler. Herhangi bir lisans mezuniyet ortalaması aranmamaktadır.

9.Daha Önceden Aldığım Dil Puanımı Kullanabilirmiyim?

2006’dan sonraki KPDS ve ÜDS dil puanları için bir tarih sınırı bulunmamaktadır. Eğer eşdeğerli bir dil puanı kullanıyorsanız kullandığınız dil puanının uluslararası geçerlilik süresine bakınız.

10.Ales Puanım 70’in Altında. Başvuru Yapabilirmiyim?

Hayır yapamazsınız, tüm akademik başvurular için Ales 70 şarttır..

11.Dil Puanım 50’nin Altında Başvurabilirmiyim?

Yabancı dil puanınız ne olursa olsun başvuru yapabilirsiniz. Eğer yabancı dil puanınız yok ise “0” yazmalısınız eğer eşdeğerlikli dil puanınız (toefl, ielts vb.) YÖK çevirimine göre 50’nin altındaysa yine “0” yazıcaksınız.

12.Önceden ÖYP yi Kazananlar Tekrar Başvurabilir mi?

Evet başvurabilir bu konuda bir sınırlama yok ancak ÖYP puanından %3’lük bir kesinti yapılır.

13.ÖYP Tercihlerinde Kaç Hakkımız Var?

10 tane tercih yapma hakkınız bulunur.

14.ALES 2008 İlkbahar dönemi puanı Haziran 2010 sonunda iptal oluyor. 11 Haziran’da biten ÖYP başvurusuna bu puanımla başvurabilir miyim?

LES puanı 31.07.2008 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan kararnameye göre 3 yıl ALES puanı 31.07.2008 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan kararnameye göre 3 yıl geçerlidir.

15. ALES, KPDS ve referans mektuplarımın fotokopisini yollarsam sorun olur mu?

Başvuruda sadece transkriptin orijinal veya onaylı kopyası istenmektedir. Diğer belgeler fotokopi olarak verilecektir.

16. Bu programa başlanıldığı takdirde ekonomik bir katkı verilmekte midir? Örneğin ÖYP bünyesindeki öğrenci yüksek lisans ve doktora eğitimi boyunca maaş almakta mıdır?

Ön değerlendirme sonuçları olumlu olan ve YÖK’ün resmi internet sitesinde ilan edilen ÖYP Araştırma Görevlisi kadrolarından birine atanan adaylar, ÖYP Araştırma Görevlisi olabilirler. Araştırma Görevlisi kadrosunun tüm olanaklarından lisansüstü eğitimi boyunca yararlanırlar.

17. Mezuniyet aşamasındayım. Referans mektubunda başvurulan derece kısmına ne yazmam gerekiyor?

Lisans programını bitirmek üzereyseniz ÖYP de yüksek lisansa ya da bütünleşik doktoraya başvurabilirsiniz. Derece kısmına bu ikisinden birini yazabilirsiniz.

18.ÖYP proje bütçesi hangi alımlar için kullanılabilir?

Proje bütçesi sarf ve hizmet (kimyasal sarf, laboratuvar sarfları, kırtasiye sarfları, anket çalışmaları, bakım-onarım vb… ), yazılım, techizat (bilgisayar, laboratuvar cihazları…) için kullanılır

19.ÖYP bütçesi ile yapacacağım seyahatler ne tür seyahatleri kapsar?

Öğrenci seyahat bütçesi, yurt içi ve yurt dışı kısa süreli seyahatlerde kullanılabilir. Ayrıca doktora çalışması yapmak için 12 ayı geçmemek kaydıyla uzun süreli yurt dışı seyahat yapılabilir.

20.ÖYP bütçesinden nasıl kaynak kullanabilirim?

“ÖYP öğrencisi tez danışmanı, bölüm başkanı ve bağlı bulunduğu enstitü tarafından onaylanan proje başvurusunda bulunmalıdır. Tez danışmanı henüz atanmamış ise onayı bölüm başkanı ve enstütü tarafından yapılmalıdır.

21.ÖYP bütçe kullanımı ile ilgili geniş kapsamlı bilgiye nereden ulaşabilirim?

Bütçe kullanımı ile ilgili bilgilere, Bütçe Kullanım Kılavuzu;  seyahatler hakkındaki bilgilere ise Seyahat Yönelgesi yardımıyla ulaşılabilir.


Bir önceki yazımız olan UDS Kaç Yıl Geçerli? başlıklı makalemizde UDS ve UDS Kaç Yıl Geçerli? hakkında bilgiler verilmektedir.