Google ÖYP Hakkında Sık Sorulanlar | Ales Bilgi Merkezi - ALES, YDS, ÖYP ve Ales Puan Hesaplama
Ales Bilgi Merkezi - ALES, YDS, ÖYP ve Ales Puan Hesaplama

» 
ÖYP Hakkında Sık Sorulanlar
a aa
Tarih : 12 Şubat 2012 13:50
ÖYP Hakkında Sık Sorulanlar
ÖYP Hakkında Sık Sorulanlar
reklam

1.ÖYP Nedir?

Öğretim Üyesi Yetiştirme Projesi yüksek lisans eğitiminden başlayarak doktora bitimine kadar uzanan bir süreçtir. Bu süreç içerisinde yurtiçi ve yurtdışı dil eğitimleri ve ayrıca yüksek lisansta ve doktorada 12 ay yurtdışında eğitim olanağı vardır. Projenin asıl amacı eğitimlerin sonucunda öğretim üyesi olarak atanmanızdır. Yani Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı kapsamında, lisansüstü eğitim verme imkânına sahip olan yükseköğretim kurumlarında, öğretim üyesi ihtiyacı olan diğer yükseköğretim kurumlarının araştırma görevlilerine lisansüstü eğitim yaptırılması yoluyla, öğretim üyesi yetiştirilmesine fırsat verilmektedir.

2. ÖYP Puan’ı Nasıl Hesaplanır?

Adayların ÖYP puanı (lisans genel not ortalamasının %35’i ile Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavında (ALES) ilgili alanda alınan puanın %50’si ve varsa yabancı dil puanının %15’i) dikkate alınarak hesaplanır.

3. ÖYP Başvurusunda Yanlış Beyan Sonunda Ne Olur?

Aynı yıl boyunca yapılacak olan ÖYP başvurularına katılamazsınız ve sonraki başvurularınızda ÖYP puanınızdan %3’lük bir kesinti yapılır.

4.ÖYP Başvuru Puan Sınırı Nedir?

Başvuruda herhangi bir sınır yok.

5.ÖYP Yaş Sınırı Nedir?

ÖYP de Araştırma Görevlisi olma yaş sınırı aranır, 35 yaş.

6.Yüksek Lisans Mezunuyum ÖYP ye Başvurabilirmiyim?

Başvuru yapılmasında herhangi bir problem yoktur, yalnız Lisans ortalamanız geçerlidir.

7.Yüksek Lisans Yaparken Öyp ye Başvurabilirmiyim? Başvurumda Bunu Belirtmelimiyim?

Başvurabilirsiniz, Yüksek Lisans’a devam ettiğinizi belirtmeyin sadece mezun durumda Y.Lisans belirtilmeli aksi durumda aynı yıl içinde yapılacak ÖYP başvurularına katılamazsınız.

8.ÖYP ye Kimler Başvurabilir?

ÖYP’ye 4 yıllık lisans eğitimini tamamlamış olanlar başvuru yapabilirler. Herhangi bir lisans mezuniyet ortalaması aranmamaktadır.

9.Daha Önceden Aldığım Dil Puanımı Kullanabilirmiyim?

2006’dan sonraki KPDS ve ÜDS dil puanları için bir tarih sınırı bulunmamaktadır. Eğer eşdeğerli bir dil puanı kullanıyorsanız kullandığınız dil puanının uluslararası geçerlilik süresine bakınız.

10.Ales Puanım 70’in Altında. Başvuru Yapabilirmiyim?

Hayır yapamazsınız, tüm akademik başvurular için Ales 70 şarttır..

11.Dil Puanım 50’nin Altında Başvurabilirmiyim?

Yabancı dil puanınız ne olursa olsun başvuru yapabilirsiniz. Eğer yabancı dil puanınız yok ise “0” yazmalısınız eğer eşdeğerlikli dil puanınız (toefl, ielts vb.) YÖK çevirimine göre 50’nin altındaysa yine “0” yazıcaksınız.

12.Önceden ÖYP yi Kazananlar Tekrar Başvurabilir mi?

Evet başvurabilir bu konuda bir sınırlama yok ancak ÖYP puanından %3’lük bir kesinti yapılır.

13.ÖYP Tercihlerinde Kaç Hakkımız Var?

10 tane tercih yapma hakkınız bulunur.

14.ALES 2008 İlkbahar dönemi puanı Haziran 2010 sonunda iptal oluyor. 11 Haziran’da biten ÖYP başvurusuna bu puanımla başvurabilir miyim?

LES puanı 31.07.2008 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan kararnameye göre 3 yıl ALES puanı 31.07.2008 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan kararnameye göre 3 yıl geçerlidir.

15. ALES, KPDS ve referans mektuplarımın fotokopisini yollarsam sorun olur mu?

Başvuruda sadece transkriptin orijinal veya onaylı kopyası istenmektedir. Diğer belgeler fotokopi olarak verilecektir.

16. Bu programa başlanıldığı takdirde ekonomik bir katkı verilmekte midir? Örneğin ÖYP bünyesindeki öğrenci yüksek lisans ve doktora eğitimi boyunca maaş almakta mıdır?

Ön değerlendirme sonuçları olumlu olan ve YÖK’ün resmi internet sitesinde ilan edilen ÖYP Araştırma Görevlisi kadrolarından birine atanan adaylar, ÖYP Araştırma Görevlisi olabilirler. Araştırma Görevlisi kadrosunun tüm olanaklarından lisansüstü eğitimi boyunca yararlanırlar.

17. Mezuniyet aşamasındayım. Referans mektubunda başvurulan derece kısmına ne yazmam gerekiyor?

Lisans programını bitirmek üzereyseniz ÖYP de yüksek lisansa ya da bütünleşik doktoraya başvurabilirsiniz. Derece kısmına bu ikisinden birini yazabilirsiniz.

18.ÖYP proje bütçesi hangi alımlar için kullanılabilir?

Proje bütçesi sarf ve hizmet (kimyasal sarf, laboratuvar sarfları, kırtasiye sarfları, anket çalışmaları, bakım-onarım vb… ), yazılım, techizat (bilgisayar, laboratuvar cihazları…) için kullanılır

19.ÖYP bütçesi ile yapacacağım seyahatler ne tür seyahatleri kapsar?

Öğrenci seyahat bütçesi, yurt içi ve yurt dışı kısa süreli seyahatlerde kullanılabilir. Ayrıca doktora çalışması yapmak için 12 ayı geçmemek kaydıyla uzun süreli yurt dışı seyahat yapılabilir.

20.ÖYP bütçesinden nasıl kaynak kullanabilirim?

“ÖYP öğrencisi tez danışmanı, bölüm başkanı ve bağlı bulunduğu enstitü tarafından onaylanan proje başvurusunda bulunmalıdır. Tez danışmanı henüz atanmamış ise onayı bölüm başkanı ve enstütü tarafından yapılmalıdır.

21.ÖYP bütçe kullanımı ile ilgili geniş kapsamlı bilgiye nereden ulaşabilirim?

Bütçe kullanımı ile ilgili bilgilere, Bütçe Kullanım Kılavuzu;  seyahatler hakkındaki bilgilere ise Seyahat Yönelgesi yardımıyla ulaşılabilir.


Bir önceki yazımız olan UDS Kaç Yıl Geçerli? başlıklı makalemizde UDS ve UDS Kaç Yıl Geçerli? hakkında bilgiler verilmektedir.

DİĞER YDS HABERLERİ

  • 2014 e-YDS 2014/1 Sonuçlarının Açıklanması

   2014 e-YDS 2014/1 Sonuçlarının Açıklan...

   2014 Elektronik Yabancı Dil Sınavı (e-YDS 2014/1) Sonuçlarının Açıklanması 20 Eylül 2014 tarihinde yapılan 2014 Elektronik Yabancı Dil Sınavının (e-YDS 2014/1) değerlendirme işlemleri...

  • 2014 YDS İlkbahar Dönemi Sınav Sonuçları Açıklandı

   2014 YDS İlkbahar Dönemi Sınav Sonuçla...

   Resmi açıklama;   DUYURU (17 Nisan 2014) 2014 Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) İlkbahar Dönemi: Sınav Sonuçlarının Açıklanması 6 Nisan 2014 tarihinde yapılan 2014-YDS İlkbahar...

  • 2014 Yabancı Dil Sınavları Eşdeğerlikleri

   2014 Yabancı Dil Sınavları Eşdeğerlikl...

   Yabancı Dil Sınavları Eşdeğerlikleri 3 Mart 2011 tarihli ve 27863 sayılı Resmî Gazete yayımlanan 6114 sayılı Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı’nın Teşkilat ve Görevleri Hakkındaki Kanun’un 7...

  • YDS cevap kâğıtları erişime açıldı

   YDS cevap kâğıtları erişime açıldı

   DUYURU (11 Eylül 2013) 2013  Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) Sonbahar Dönemi: Cevap Kâğıtlarının Görüntülenmesi 1 Eylül 2013 tarihinde yapılan 2013-YDS Sonbahar Dönemi Sınavına giren...

  • 2013 YDS’den İtibaren Sınav Soruları Yayınlanmayacak

   2013 YDS’den İtibaren Sınav Soru...

   ÖSYM'den yapılan açıklamada, 2 Ağustos'ta Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren 6495 sayılı Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun gereğince ÖSYM tarafından...

Bu habere hiç yorum yapılmamış.
Yorum yapma kapalı.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • Malesef, bu hafta hiç haber girilmedi.
 • 2015 ALES İlkbahar Dönemi Başvuruları Başladı

  2015 ALES İlkbahar Dönemi Başvuruları ...

  2015 Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) İlkbahar Dönemi: Başvurular 2015-ALES İlkbahar Dönemi Sınavı, 10 Mayıs 2015 tarihinde yapılacaktır. Sınava başvurular, 19-31 Mart 2015 tarihleri arasında yapılacaktır. (Kılavuz, YÖK Yürütme Kurulu tarafından onaylandıktan sonra başvurular alınmaya başlanacaktır.) 78 sayılı Yükseköğretim Kurumları Öğretim Elemanları Kadroları Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye, 5538 sayılı Kanunla eklenen Ek...

 • 2015 ALES İlkbahar Dönemi Başvuruları Başladı

  2015 ALES İlkbahar Dönemi Başvuruları ...

  2015 Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) İlkbahar Dönemi: Başvurular 2015-ALES İlkbahar Dönemi Sınavı, 10 Mayıs 2015 tarihinde yapılacaktır. Sınava başvurular, 19-31 Mart 2015 tarihleri arasında yapılacaktır. (Kılavuz, YÖK Yürütme Kurulu tarafından onaylandıktan sonra başvurular alınmaya başlanacaktır.) 78 sayılı Yükseköğretim Kurumları Öğretim Elemanları Kadroları Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye, 5538 sayılı Kanunla eklenen Ek...

ANKET

   

Ales Kaldırılmalı Mı?    

     
 •    
 •    
 •    

Sonuçları Göster

Loading ... Loading ...

GÜNÜN HABERLERİ

Site Yazarı Google +: Ales Bilgi Merkezi