Öğretim Görevlisi Ne iş Yapar

Yüksek öğretim kurumlarında kendi uzmanlık alanlarında geçici ya da devamlı olarak görev alarak hizmet veren kişilerdir. Doktora derecesi gerektirmeyerek ders verebilmeye sahip olan kişiler olarak çalışmalarını sürdürebilirler. Resmi görev ya da serbest meslek sahibi olarak da çalışabilen kişiler, fakülte profesörler kurulu ve üniversite senatosunun onayı üzerine çalışabilmektedirler.

Öğretim görevlisi olarak çalışan kişiler akademik kariyer unvanına sahiplerdir. Araştırma görevlisi olarak başlayabilecekleri görevlerine, profesörlüğe kadar yükselebilirler. Öğretim görevlileri doktora derecesi olmadan ders verebildikleri gibi doktora da yapabilir ama akademik kariyer yapamazlar. Öğretim üyeliği kadrosuna geçmedikleri sürece, öğretim görevlisi olarak çalışmalarını sürdürebilirler. Ders yükünü hafifletmek ve bu konuda destek sağlamak amacıyla birinci ve ikinci sınıflardaki temel dersleri vererek çalışmalarını sürdürürler. Rektör seçimlerinde oy hakkı tanınmayan öğretim görevlileri, ekstradan farklı görev almak zorunda değillerdir. Master ya da doktora yapmayı tercih eden kişiler kadro bulunması durumunda öğretim üyesi statüsüne geçirilebilirler. Öğretim görevlisi, araştırma görevlisi arasındaki farkı bilmeyen kişiler bu konuda farklı yorumlar yaparak yanlış beyanlarda bulunabilmektedirler. Rektörlerde öğretim görevlisi kadrosu bulunmadığı gibi rektörlüklere bağlı çalışmalarını sürdürürler. Öğretim üyeleri ise direk olarak dekanlıklara bağlı olarak çalışmaktadır.

Genel olarak öğretim elemanları olarak da bilinen öğretim görevlisi ve araştırma görevlisi kişiler günümüzde birçok yüksek öğretimde hizmet vermektedirler. Çalışmalarını en iyi şekilde tamamlamak için gerekli destekleri kurumlarından alarak doktora ya da master yaparak öğretim üyesi statüsünde çalışmak için gerekli çalışmalarını sürdürmektedirler. İlerisi için farklı hedefleri olmayan ve daha yüksek kazanç elde etme gayretinde olmayan kişiler, kariyer yapmak yerine öğretim görevlisi olarak çalışmalarını sürdürebilirler.

Bir önceki yazımız olan ALES Başvuru Ücreti Hangi Bankalara Yatar? başlıklı makalemizde Ales Ücret ve Hangi Bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Leave a Comment

 

— required *

— required *