Doktora Nedir? Doktora Çeşitleri


Doktora günümüz koşullarında bir çok bireyin kariyer planlarının başında gelir bir hal aldı,  herkesin aklında; okul bitince birde doktora yapacağım gibi söylemler duymamız mümkün.

 

Doktora; bir fakülte veya yüksekokulu bitirdikten sonra o bilim dalında sınav ve bilimsel bir eserle erişilen bir derece veya basamaktır. Doktoranın 3 türü vardır; Araştırma doktorası, Uzmanlık doktorası yahut ihtisas, Şeref doktorası olmak üzere 3 farklı türde doktora yapmamız mümkün.

 

Doktora derecesi sahibi olabilmek için öğrenciler belirli bir konu üzerinde kendi araştırmalarını yapmalı, bunun tezini yazmalı ve ilgili fakülte elemanlarının huzurunda bu araştırmasını başarıyla savunabilmelidir. Bu da yaklaşık 2-3 yıl sürer. Toplam olarak bir doktora unvanı sahibi olabilmek için 5 ile 8 yıl arası süre gerekmektedir. Doktoranın asıl amacı öğrenciye bağımsız araştırma yapma yönetir ve aynı zaman olaylara bakış açısını değiştirdiğinden olaylar hakkında geniş ve derin bakış açısı ile araştırarak yorum yapmaya yöneltir. Herhangi bir doktora programına başvuru yapabilmek için en az iki sınavdan başarılı olmak gerekir bunlar ALES ve ÜDS dir. ALES’den en az 70 puan alınması gerekirken yüksek lisans mezunlarına 55 puan yeterlidir. Bunun yanında üniversitelerin başvurularda adaylardan başka taleplerde de bulunabilir; Lisans not ortalaması, referans mektubu, neden doktora yapmak istediğinizi anlatan bir kompozisyon gibi talepleri olabilir. Bunların ağırlıkları da yine enstitüler tarafından belirleniyor, örneğin ALES % 50, not ortalaması ve ÜDS % 25 gibi.

 

Doktora yapmaya karar verirseniz bunları göze alıp başlamanız gerekiyor. Buda baya bi zamanın çalışarak geçmesi demek.

Ülkemizde doktora programını bazı devlet ve vakıf üniversitelerinde mevcut. Her üniversitenin farklı uygulamaları olabildiğini unutmamak gerekir ve bunu da dikkate alarak hangi üniversite hangi şartlarda hangi tarihte ve başvuru için hangi koşulları aradıklarını iyi araştırmak gerekir.