ALES’te Başarının İpuçları

ALES’te Başarının İpuçları.

Ales bilindiği gibi Üniversitelerin Master ve Doktora programları için (tezsiz programlar hariç) artık olmazsa olmaz ilk şartıdır.

Son yıllarda Yüksek Lisans ve Doktoraya olan talep arttıkça, akademik personel olmak isteyenler için  bu sınava bir kez girmek yeterli değildir. Sınavın geçerlilik süresi şu an için 3 yıldır. Ales’ten yüksek puan almak çok önemli rol oynamaktadır. Çünkü mülakatlarda veya başvurularda en yüksek yüzde Ales’te dir.

Ales’te başarılı olmak aslında çok zor değildir ancak kolay da değildir. Yani sınavdan yüksek puan almak isteyen bir adayın her iki (sayısal ve sözel) alanda da başarılı olması gerekmektedir. Bir adayın sayısalı çok güçlü bile olsa sözelden iyi bir net yapamadığı taktirde başka adayların gerisinde kalması kaçınılmazdır. Bunun için sözelci, sayısalcı veya eşit ağırlıkçı adaylar alanı dışındaki soruları önemsemelidir.

Özellikle sayısalcı adaylar sözeldeki uzun paragraf soruları karşısında zorlanmakta ve genellikle uzun paragrafları atlamaktadırlar. Bize her zaman söylenen “uzun sorular kolay olur” sözü gerçekten de psikolojik olarak adayı biraz olsun rahatlatmaktadır. Gerçekten de uzun paragraf soruları kolaydır okumayı sevenler için. Bu tarz sorular sözel bölümün en belirleyici soru türleridir. Bu yüzden paragraf soruları iyi puan almak isteyenlerin çözmesi gereken soru türleridir.

Mantık soruları ise tüm adayların diğer korkulu rüyasıdır. Önceden hazırlıksız sınava giren adaylar mantık sorularını yaparken oldukça zorlanmaktadır. Mesela bir mantık sorusu 5 saniye gibi bir sürede çözülebileceği gibi 5 dakikada da çözülemeyebilir. Mantık sorularını kavramak için en iyi çözüm yolu geçmiş yıllardaki çıkan soruları çözmek ve soru mantığını kavramak , dergilerin mantık, akıl yürütme sorularını çözmek ayrıca bolca bulmaca veya zeka dergilerinden faydalanmak gerekir. Başarılar.

M. Musal

Bir önceki yazımız olan ALES Başvuru Ücreti Hangi Bankalara Yatar? başlıklı makalemizde Ales Ücret ve Hangi Bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.