Google ALES Sık Sorulan sorular 2013 | Ales Bilgi Merkezi - ALES, YDS, ÖYP ve Ales Puan Hesaplama
Ales Bilgi Merkezi - ALES, YDS, ÖYP ve Ales Puan Hesaplama

» 
ALES Sık Sorulan sorular 2013
a aa
Tarih : 27 Aralık 2012 11:22
ALES Sık Sorulan sorular 2013
ALES Sık Sorulan sorular 2013
reklam

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi giriş sınavı olarak bilinen ALES, akademik kadrolara atanmak ve yüksek lisans için sınav sistemidir. Eskiden LES olarak bilinen sınav, ALES olarak değiştirilmiştir. Sınav kazanılarak, okutman, araştırma görevlisi, yüksek öğretim kurumlarında öğretim görevlisi, uzman, çevirici ve yurt dışına lisansüstü eğitime gönderilecek adayların seçimi için uygulanan bir sınav olarak uygulanmaktadır.

Sınava girecek adayların ALES hakkında bilmedikleri veya öğrenmek istedikleri hakkında detaylı araştırma yaptıkları ve akıllarında kalan sorularda cevap bulabilmeleri amaçlı önemli detaylar hakkında bilgilendirmeleri aşağıda bulabileceksiniz.

– ALES’e nasıl başvuru yapabilirim?

Türkiye içerisindeki üniversitelerden mezun durumda olanlar istedikleri üniversiteden, mezun olabilecek durumda olanlar ise kendi üniversitelerinden, KKTC’de ikamet eden adaylar ise ÖSYM temsilciliğinden, verilen tarihler arasında ücretlerini ödeyerek başvuru yapabilirler.

– ALES sınavına bir kaç kez giriş yaptım. Hangi puanım geçerli olacaktır?

İstediğiniz sınav da aldığınız sonucu kullanabilirsiniz.

– Sınavın kapsamı nedir?

Sayısal ve sözel olarak ikiye ayrılan sınavda, Sayısal-1 Sayısal-2 olarak 40’ar sorudan oluşan iki test, Sözel bölümünde ise 80 sorudan oluşan bir test bulunmaktadır.

– Sınav  süresi ne kadardır?

Sınav, her bölüm için 90 dakika cevaplama süresi verilmektedir.

– Sınav sonucunu nasıl öğreneceğim?

Sınav sonucu açıklandığı tarihte T.C kimlik numaranız ile ÖSYM ALES sonuç sayfasından ya da size gönderilecek olan sınav sonuç belgesinden öğrenebilirsiniz.

Sınavdan kaç puan almam gerekiyor?

Üniversiteler en az 55 puan alınmasını istemektedirler. Bazı programlar da ise üniversiteler en az 70-75 puan arası da isteyebiliyorlar. Hangi program ya üniversite için net olarak alınabilecek puan bilinememektedir.

Puanlarım nasıl hesaplanıyor?

Doğru ve yanlış cevaplar ayrı ayrı tespit edildikten sonra, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak, ham puan elde edilmektedir.

 

 

Bir önceki yazımız olan ALES Başvuru Ücreti Hangi Bankalara Yatar? başlıklı makalemizde Ales Ücret ve Hangi Bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.

DİĞER ALES HABERLERİ

  • 2015 ALES İlkbahar Dönemi Başvuruları Başladı

   2015 ALES İlkbahar Dönemi Başvuruları ...

   2015 Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) İlkbahar Dönemi: Başvurular 2015-ALES İlkbahar Dönemi Sınavı, 10 Mayıs 2015 tarihinde yapılacaktır. Sınava başvurular, 19-31 Mart...

  • 2014 ALES Sonbahar Dönemi: Başvurular

   2014 ALES Sonbahar Dönemi: Başvurular

   2014 Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) Sonbahar Dönemi: Başvurular 2014-ALES Sonbahar Dönemi Sınavı, 23 Kasım 2014 tarihinde yapılacaktır. Sınava başvurular, 22 Eylül-1 Ekim...

  • ALES Başvuru Ücreti Hangi Bankalara Yatar?

   ALES Başvuru Ücreti Hangi Bankalara Yatar?

   ALES BAŞVURU ÜCRETLERİ HANGİ BANKALARA YATIRILMAKTADIR?     T.C. Ziraat Bankası tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı T. Halk Bankasının tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı Akbank’ın...

  • ALES 2014 Bahar Sonuçları (ÖSYM ALES 2014)

   ALES 2014 Bahar Sonuçları (ÖSYM ALES 2014)

   ALES Sınav Sonuçları , ÖSYM on binlerce adayın merakla beklediği ALES sonucunu açıkladı.Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi 11 Mayıs tarihinde yapılan Akademik Lisans Üstüeğitim Sınavı (ALES) sonuçlarını...

  • ALES geçmiş yıllarda çıkmış soru ve cevapları Burada? ALES bütün dönemlerin soruları Tıkla İndir!

   ALES geçmiş yıllarda çıkmış soru ve ce...

   ALES geçmiş yıllarda çıkmış soru ve cevapları Burada? ALES bütün dönemlerin soruları Tıkla İndir ! ALES sonuçları TC kimlik no ile Sorgula! ALES Sonuçları Açıklandı mı? ALES ilkbahar dönemi 2014 giriş belgesi?...

YORUMLAR
Bu Habere 1 Yorum Yapılmıştır.
 • ismail acar diyor ki ;
  29 Haziran 2013 20:44

  coğrafya mezunu hangi alanlarda yüksek lisans yapabilir?

EN ÇOK OKUNANLAR

 • Malesef, bu hafta hiç haber girilmedi.
 • Malesef, bu ay hiç haber girilmedi.

ANKET

   

Ales Kaldırılmalı Mı?    

     
 •    
 •    
 •    

Sonuçları Göster

Loading ... Loading ...

GÜNÜN HABERLERİ

Site Yazarı Google +: Ales Bilgi Merkezi