ALES Sık Sorulan sorular 2013

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi giriş sınavı olarak bilinen ALES, akademik kadrolara atanmak ve yüksek lisans için sınav sistemidir. Eskiden LES olarak bilinen sınav, ALES olarak değiştirilmiştir. Sınav kazanılarak, okutman, araştırma görevlisi, yüksek öğretim kurumlarında öğretim görevlisi, uzman, çevirici ve yurt dışına lisansüstü eğitime gönderilecek adayların seçimi için uygulanan bir sınav olarak uygulanmaktadır.

Sınava girecek adayların ALES hakkında bilmedikleri veya öğrenmek istedikleri hakkında detaylı araştırma yaptıkları ve akıllarında kalan sorularda cevap bulabilmeleri amaçlı önemli detaylar hakkında bilgilendirmeleri aşağıda bulabileceksiniz.

– ALES’e nasıl başvuru yapabilirim?

Türkiye içerisindeki üniversitelerden mezun durumda olanlar istedikleri üniversiteden, mezun olabilecek durumda olanlar ise kendi üniversitelerinden, KKTC’de ikamet eden adaylar ise ÖSYM temsilciliğinden, verilen tarihler arasında ücretlerini ödeyerek başvuru yapabilirler.

– ALES sınavına bir kaç kez giriş yaptım. Hangi puanım geçerli olacaktır?

İstediğiniz sınav da aldığınız sonucu kullanabilirsiniz.

– Sınavın kapsamı nedir?

Sayısal ve sözel olarak ikiye ayrılan sınavda, Sayısal-1 Sayısal-2 olarak 40’ar sorudan oluşan iki test, Sözel bölümünde ise 80 sorudan oluşan bir test bulunmaktadır.

– Sınav  süresi ne kadardır?

Sınav, her bölüm için 90 dakika cevaplama süresi verilmektedir.

– Sınav sonucunu nasıl öğreneceğim?

Sınav sonucu açıklandığı tarihte T.C kimlik numaranız ile ÖSYM ALES sonuç sayfasından ya da size gönderilecek olan sınav sonuç belgesinden öğrenebilirsiniz.

Sınavdan kaç puan almam gerekiyor?

Üniversiteler en az 55 puan alınmasını istemektedirler. Bazı programlar da ise üniversiteler en az 70-75 puan arası da isteyebiliyorlar. Hangi program ya üniversite için net olarak alınabilecek puan bilinememektedir.

Puanlarım nasıl hesaplanıyor?

Doğru ve yanlış cevaplar ayrı ayrı tespit edildikten sonra, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak, ham puan elde edilmektedir.

 

 

Bir önceki yazımız olan ALES Başvuru Ücreti Hangi Bankalara Yatar? başlıklı makalemizde Ales Ücret ve Hangi Bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.

ALES Sık Sorulan sorular 2013” üzerine 1 düşünce

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>