Ales Konuları

Ales Sınav Konuları

Ales’te çıkabilecek konular temelde tüm bölümlerden gelen adayların çözebileceği sorulardan oluşmaktadır.

Bu konular içerisinde alan dersleri olmayıp herkesin çözebileceği tarz sorulara yer verilmektedir.

 

Bu konular Sözel ve Sayısal olarak ikiye ayrılmaktadır.

 

Ales sözel kısımda adaylara Türkçe okuduğunu anlama soruları, paragraf soruları, anlam bozukluğu soruları, boşluk doldurma soruları, yargı çıkarma soruları, cümle içi yer değiştirme ve birleştirme soruları, ayrıca hangisine değinilmemiştir soruları gibi adayların pek sevmediği soru kalıpları kullanılmaktadır.

 

Ayrıca sözel bölüm içerisinde sözel mantık soruları kullanılmaktadır. Bu tarz sorularda adaylar, daha çok problemde verilen denklemleri yerine oturtmakla ve birkaç soruyu bağlayan tarzda sorularla muhataptır.

 

Yine Ales sayısal bölümde de çıkabilecek sorular farklı alanlardan gelen adayların çözebileceği temel matematik bilgileri üzerine kurulu sorulardır.

 

Ales Matematik konuları genellikle Mat-1 konuları olup sayılardan, köklü ifadeler, faktöryeller, rasyonel ifadeler, problemler vb. gibi konular ve geometri konularından oluşmaktadır.

 

Ayrıca yine sözel mantık gibi bu bölümde de sayısal mantık soruları sorulmaktadır. Burada yine verilen değerlerle(ipuçlarıyla) adayların soruları çözmesi beklenir.

 

 

Bir önceki yazımız olan ALES Başvuru Ücreti Hangi Bankalara Yatar? başlıklı makalemizde Ales Ücret ve Hangi Bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Ales Konuları” üzerine 1 düşünce

  1. Geri izleme: 2012 Ales Sonbahar Bugün Yapıldı | Ales Bilgi Merkezi - ALES, UDS, KPDS, ÖYP ve Ales Puan Hesaplama

Yoruma kapalı.